med
Bizi Sosyal Medyada Takip EdinHayrat Sehir Merkezi izle

923 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
hata bildir

TAKİP ET Google Haberleri

Yayın açılması için bekleyiniz. Yayın kesinti oluştuğunda lütfen sayfayı yenileyin.

Hayrat Sehir Merkezi izle

Hayrat Sehir Merkezi izle Trabzon Hayrat Canlı kameraları izlemektesiniz.
Hayrat, Trabzon ilinin bir ilçesidir. Hayrat, 1969 yılında Of’a bağlı bir mahalle olarak belediye statüsüne kavuşmuş, 20.05.1990’da da ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Yayın açılması için bekleyiniz. Yayın kesinti oluştuğunda lütfen sayfayı yenileyin. veya kapatıp tekrar açınız

Merkez Kameralar


Google NewsGoogle Bizi Takip edin

Hayrat Tarih

Hayrat Mobeseizle Tarihi yapısı hakkında kesin olarak bir bilgi bulunmamakla birlikte, Miletoslu denizcilerle kurulan kolonilerden biri olan Of’a bağlı yerleşim birimi olan Hayrat’ın Pontus Krallığı sınırlarına girdiği, Pontus egemenliğinin yıkılması ile Roma, sonra da Bizans egemenliğine girdiği bilinmektedir. Hayrat, Trabzon İmparatorluğu döneminden sonra Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. I. Dünya savaşında Ruslar tarafından işgal edilen Hayrat 28 Şubat 1918’de Türk Birliğince işgalden kurtarılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında da Of ilçesine bağlı bir bucak merkezi olan Hayrat, 20 Mayıs 1990 tarihinde ilçe statüsü almıştır.[2]

Hayrat Çoğrafya

Karadeniz sahil şeridine 11 km uzaklıkta bulunan Hayrat, 170 km² yüzölçümüne ve ortalama 180 m rakıma sahiptir. Arazi yapısı itibarı ile çok engebelidir, “kıran” diye tabir edilen sıralı, paralel tepeciklerden oluşmaktadır. Bu tepelerin en yükseği 3000 m ile Ziyaret Tepesi’dir.

Hayrat Ekonomi

Hayrat’ta ekonomik hayat büyük ölçüde çay üreticiliğine dayanmakla birlikte,az miktarda hayvancılık ve ormancılık yapılmaktadır. Çay tarım alanı 2.380 hektar, fındıklık 165 hektar, tarla 426 hektar, sebze alanı 20 hektar ve ormanlık alan 9.154 hektardır.

İlçede sanayi de çaya dayanmaktadır. Bir adet Çaykur’a ait Çay Fabrikası, bir adet de özel çay işleme atölyesi bulunmaktadır. Buralarda yaklaşık 250 işçi ve memur istihdam edilmektir. Okur yazar oranı %83 tür.

Kaynak: hayrat.bel.tr

mobese
Kanalda toplam 624 adet video bulunuyor.
SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.